piše Njinji
Ovaj mjesec pokazat ćemo Vam kako kod kuće možete jednostavno uzgojiti vlastite biljke iz sjemena, koje ćete moći držati u svojoj sobi, na balkonu ili ih presaditi negdje u vrt kad narastu. Za takvo vrtlarenje ne morate biti stručnjaci, a (ako se budete dobro brinuli o njima) dobit ćete lijepe biljčice koje će Vam biti zanimacija i veselje (ako Vas neće veseliti, ne pokušavajte ovo kod kuće😉).
Za sadnju će Vam biti potrebno:
teglica/ plastična čaša (npr. Od jogurta)/manja staklenka
zemlja (biljke će bolje rasti ako koristite humus, a u vrtnim centrima možete kupiti i zemlju za pojedine vrste biljaka)
malo šljunka (nije obavezno)
sjemenke
1. LIMUNI
Limune, kao i sve druge citruse (naranče, mandarine…) možete lako uzgojiti iz koštice. Iz voćke izvadite nekoliko koštica i dobro ih isperite vodom. U teglicu na dno prvo možete staviti malo šljunka, pogotovo ako teglica ima rupice na dnu, kako biste spriječili da sva voda iscuri kad ih zalijete. Nakon toga teglicu napunite zemljom. Nekoliko ispranih koštica gurnite 1.5-2 centimetra u zemlju i zalijte ih tako da zemlja bude vlažna, ali nemojte ih previše natopiti. I to je to! Sjeme bi trebalo niknuti za otprilike četiri tjedna, ali nemojte se uzrujavati ako nikne kasnije. Zemlju redovito zalijevajte kad primijetite da je suha i teglice držite na mjestu s dovoljno svjetlosti. Kad limuni dobiju tri ili četiri listića, možete ih presaditi u zasebne teglice. Kad ih budete presađivali, ni slučajno nemojte čupati biljku iz zemlje! Uzmite nožić ili žlicu i pokušajte svaku biljčicu izvaditi s grumenom okolne zemlje u kojoj je dotad rasla, a nakon toga ju stavite u drugu teglicu, pripremljenu na isti način kao što je opisano na početku članka. Ako se o njima budete dobro brinuli, ovakvi limuni mogu preživjeti i više od deset godina. Najmanje prve tri godine biljke neće davati plodove, a ako ih dobiju, neće biti tako dobre kvalitete. Ipak, zbog toga se nemojte razočarati jer je vrlo zanimljivo brinuti se o njima i gledati ih kako rastu od klijanja iz koštice.
Nakon sedam mjeseci, limuni će izgledati otprilike ovako:
(limuni su na slici u dvije crvene, a ne u plavoj teglici, najveći limun u stvarnosti je visok 10 cm)
2. CVIJEĆE
U trgovinama u ovo doba godine možete kupiti sjeme raznog cvijeća. Zemlju u teglici pripremite kao po prethodno objašnjenim uputama. U zemlji napravite male rupice. Ako su sjemenke veće, možete staviti po jednu u svaku rupicu (duboku 1-2 centimetra) i pokriti zemljom, a ako su malene u jednu rupicu ih možete staviti nekoliko. Na stražnjoj strani pakiranja obično se nalaze upute o vremenu sijanja, klijanja, potrebnoj količini svjetlosti i sl. Ne možete pogriješiti ako teglicu stavite na mjesto s umjerenom količinom svjetlosti i zalijevate ju kad je zemlja suha, trebale bi niknuti za otprilike jedan ili dva tjedna, ali to ovisi o vrsti biljke. Kad narastu, mladice možete presaditi u zasebne teglice, na balkon ili u vrt.
3. ZIMZELENE BILJKE (ČETINJAČE)
Češere borova, čempresa, jela, smreka, ariša i drugih zimzelenih biljaka možete skupljati u prirodi. Važno je da budu neotvoreni, tj. da se u njima još uvijek nalaze sjemenke. Takve češere možete držati u posudici na toplom mjestu, na primjer radijatoru. Kad se otvore iz češera će ispasti sjemenke. Njih također možete sijati u teglicama. Kad prokliju, držite ih u sjeni i zalijevajte tako da zemlja bude vlažna.
(borići se na fotografiji nalaze u plavoj teglici)
Comments