top of page

OVISNOSTI

Writer: otoktok1234otoktok1234

Piše Njinji


Ovisnosti, posebno kod tinejdžera, jedan su od velikih problema našeg društva. To dokazuju i statistike prema kojima, na primjer, svaki peti učenik prvog razreda srednje škole (22%) pije po obrascu opijanja, ili da je u Hrvatskoj 2016. godine ukupno 47.2 % učenika u dobi od 13 do 15 godina pušilo bilo kakav oblik duhanskog proizvoda. U današnje vrijeme kod velikog broja djece pojavljuje se i ovisnost o raznim sadržajima na internetu.


Svaka ovisnost ima i svoje posljedice, ali niti jedne od njih nisu pozitivne. Pušenje, nekontrolirano uzimanje lijekova, alkohol ili droge izuzetno štetno djeluju na cijeli organizam. Duhanski dim posebno šteti dišnim, probavnim i spolnim organima te srcu i krvnim žilama. Prema nekim istraživanjima, među oboljelima od raka pluća i grla čak je 95% pušača. Alkohol posebno šteti jetri, bubrezima, probavnom sustavu i mozgu. Kod djece uzimanje alkohola može trajno oštetiti dio mozga zadužen za osjećaje, pamćenje i učenje te utjecati na naš psihički razvoj. Uz razne neizbježne i vrlo štetne posljedice na zdravlje, kod uzimanja droge postoji i opasnost od predoziranja (nagla smrt), poremećaja mišljenja i osjeta (razne halucinacije) te zaraze bolestima poput hepatitisa i AIDS-a (npr. zbog korištenja zajedničkih igli). Osim posljedica na zdravlje, ovisnosti utječu i na obitelj i okolinu samog ovisnika. Česti su problemi poput promjena u raspoloženju, razaranje obitelji, krađa ili bavljenja drugim kriminalnim djelatnostima zbog nedostatka novca, pogoršavanje uspjeha u školi ili na poslu, izbjegavanje svakodnevnih aktivnosti i obaveza… Ovisnost općenito možemo definirati kao stanje u kojemu organizam ovisnika traži sve veće količine određene tvari i bez nje ne može normalno funkcionirati. Ovisnost se razvija postepeno, stalnim i redovitim konzumiranjem (ne postoji sredstvo koje stvara trenutačnu ovisnost). Dakle, važno je reagirati dok se prava ovisnost još nije razvila jer je odvikavanje od bilo koje ovisnosti vrlo teško i, nažalost, često bezuspješno.


Ali, zašto onda djeca i mladi uopće započinju s ovisnostima, pogotovo jer velika većina zna barem neke potencijalne posljedice? Često se to događa zbog društva i okoline. Na primjer, ako se osoba osjeća zapostavljeno ili ju se isključuje iz društva, pa počne konzumirati cigarete, alkohol ili drogu kako bi se „dokazala“ i „zavrijedila“ mjesto unutar skupine s kojom se druži. I mladi i odrasli mogu pribjegavati ovisnostima kako bi pobjegli od stvarnosti i problema s kojima im se teško nositi. Neki pak to čine iz znatiželje ili dosade i eksperimentiraju s raznim sredstvima ovisnosti. Cigarete ili alkohol djeca često počinju uzimati smatrajući da su to u društvu prihvatljivi i česti načini ponašanja. Bitno je shvatiti da nam osobe koje nas nagovaraju na ovisnosti (ili bilo što štetno) nisu pravi prijatelji, čak i ako možda nisu svjesni da čine nešto loše. Kroz život trebamo naučiti birati društvo koje će pozitivno utjecati na nas i prihvatiti nas takve kakvi jesmo. Uvijek je najbolje za pomoć se obratiti roditeljima jer nas oni najviše vole i najbolje poznaju. Uz njihovu pomoć ćemo uvijek naći rješenje svih naših problema.




IZVORI:

Anica Banović, Martina Čiček, Ozrenka Meštrović, Sunčana Mumelaš, Tanja Petrač, Biologija 8, udžbenik iz biologije za osmi razred osnovne škole, Profil Klett, 2020.


 
 
 

Comments


Pretplati se na naš newsletter!

Hvala na posjetu!

© 2020 OtokTok (OŠ Otok, Zagreb)

bottom of page