top of page
Writer's picturemartinapirsljin

Prijedlozi organizacije učenja

Updated: May 16, 2022

piše TiFo


Prije učenja:

nahrani svoj mozak (riba, soja, jaja, povrće, gljive, sjemenke, orašasti plodovi... [vitamini B1, B2, E])

odredi svoj cilj (ne misli učiti sve dok ne naučiš cijelo gradivo svih predmeta; odredi si cilj prema tvojim sposobnostima i preostalom vremenu)

organiziraj kako, kada i gdje učiti (uđi u rutinu učenja na istom mjestu u isto vrijeme kako bi tvoj mozak bio koncentriran na gradivo)

pripremi odgovarajuću okolinu (ukloni iz prostorije/videokruga sve elektroničke i ometajuće uređaje)

upoznaj se s gradivom (zapitaj se što već znaš o gradivu i koji će ti dio biti najzahtjevniji; njega prvog riješi)

Tijek učenja:

razdvajaj važno od nevažnog (za ocjenu odličan, trebat ćeš znati skoro sve iz udžbenika, ali odvajanje čak par nepotrebnih opisa može poslužiti)

objasni svojim riječima (najlakši način za vizualizirati gradivo je postaviti ga svojim riječima)

ispituj se (pomoću pitanja u udžbeniku ili jednostavno čega se sjećaš)

redovito se odmaraj (odmaranje (5-15 minuta po 45 minuta učenja) je važno zbog gubitka koncentracije s vremenom i zbog opterećenosti; ne odmaraj se uz ekran nego uz prozor ili kauč)

nagradi se (nakon uspješnog učenja nekog predmeta, nagradi se nečime što voliš 😊)

Metoda učenja ČPČPP

Ova metoda je samo prijedlog za one koji još nisu našli svoju metodu učenja ili za one nezadovoljne sa svojom metodom. Svatko ima potencijala naučiti gradivo s nekom drugom metodom; još i boljom.

Iako svatko ima svoj bar malo drugačiji način učenja od svih ostalih na planeti; postoji jedna metoda učenja jako česta među ljudima; metoda ČPČPP:

Čitaj, Pitaj, Čitaj, Pamti i Ponavljaj!

1. Čitaj letimično; važno je preletjeti gradivo, pročitati naslove i sažetke kako biste bili svjesni potrebnog vremena za učenje i količine gradiva za zapamtiti.

2. Pitaj se: tko, gdje, kako, što, kada, zašto? Osnovna pitanja koja je poželjno odgovoriti svojim riječima o svakom navedenom događaju.

3. Čitaj detaljno; najvažniji i središnji korak ove metode koja traži koncentraciju i strpljenje, smisleno pokušaj vizualizirati (zamisliti) svaki odlomak. Također, podcrtavaj u udžbeniku [lagano] i u bilježnici ključne riječi nužne za „naštrebati“, a ostatak je više-manje moguće jednostavno nadodati.

4. Pamti; tokom i nakon detaljnog čitanja pamti sve moguće informacije, piši bilješke ili razmišljaj o pročitanome na različite načine. Budi svjestan koji dio gradiva znaš, a na kojem još treba poraditi.

5. Ponavljaj; nakon kratkog vremenskog razmaka i nekog drugog zatatka, vrati se na gradivo pa se ispituj naučeno pomoću pitanja iz udžbenika ili tvojih.

Želimo vam sretno i uspješno učenje; vaši autori. 😊


31 views0 comments

Recent Posts

See All

留言


bottom of page