top of page
  • Writer's pictureotoktok1234

Ljepote Hrvatske - Stari Rimljani u Splitu, Trogiru i Solinu

Updated: May 20, 2022

Piše Sina


Dragi naši čitatelji, iako smo dobrano zagazili u zimu, mi vas u ovom broju vodimo na more, točnije Split i njegovu bližu okolicu.


SPLIT – najlipši grad na svitu!

Split je najveći grad na hrvatskoj obali Jadrana, a iza Zagreba drugi po veličini u Hrvatskoj. To je grad koji ima zaista daleku prošlost te je postojao još u antičko doba pod imenom Spalatum. U to vrijeme još nije imao takav značaj i veličinu, već je bio u sjeni obližnjeg grada Salone o kojoj ćemo reći nešto malo kasnije.


Ljepotu ovog područja Jadrana prepoznao je i rimski car Dioklecijan koji je ovdje oko 293. do 305.g. sagradio svoju ladanjsku palaču (to je nešto kao vikendica na moru, samo puuuuno veća 😉).



Iako je Salona u to vrijeme bila moćnija i značajnija, u 7.st. nakon napada Avara i Slavena, grad je temeljito razoren i više nikada nije obnovljen. Dio stanovništva je pobjegao na obližnje otoke, a dio se sklonio u zidove Palače. Zbog čvrstih zidova i obrambenih kula, na mjestu palače i okolici počeo se širiti grad Split. Jedini trg unutar palače bio je Peristil koji je i danas jedno od najljepših mjesta u gradu. Na stepenicama uokolo Peristila postavljeni su jastučići i upaljene svijeće te je ovo sigurno jedno od najljepših mjesta za popiti kavu i uživati u pogledu na daleku povijest dok se iznad vas uzdiže veličanstveni zvonik crkve sv. Dujma (nekadašnji mauzolej cara Dioklecijana). Zahvaljujući svojoj ljepoti i odličnoj akustici, Peristil je bio i ostao idealno mjesto za koncerte.



1979.g. povijesno središte Splita s Dioklecijanovom palačom upisano je u na UNESCO-v popis svjetske baštine.


Najpoznatije šetnice grada su svakako Riva i Marmontova ulica koje vrve ljudima, kafićima i trgovinama... možemo reći da su to žile kucavice ovog grada. Zapadno od Rive smješten je veliki trg Prokurative (Trg Republike). Prokurative su poznate po festivalu zabavne glazbe koji se tamo održava svake godine.



Kada posjetite Split nezaobilazno mjesto je svakako brončani kip Grgura Ninskog, rad kipara Ivana Meštrovića. Primite ga za nožni palac, zaželite želju i samo vam ostaje čekati da se želja ostvari 😉



Za one koji manje vole gradsku vrevu, a ljubitelji su prirode preporučujemo posjet brdu Marjan koje se nalazi odmah iznad Splita. Sjeverno od poluotoka Marjana nalazi se Poljud na kojem je smješten stadion poznatog splitskog kluba „Hajduk“.


Nakon ugodno provedenog dana i uživanja u ljepotama Splita, valjalo je poći kući i odmoriti kako bismo skupili snagu za slijedeći dan i posjet Trogiru i Solinu.


TROGIR

Put pod noge, i evo nas u Trogiru.

Trogir je smješten u morskom tjesnacu između kopna i otoka Čiova.

Trogir je jedan od najstarijih gradova na Sredozemlju, a neki tragovi govore da je tu postojao organizirani život čak 2000 godina prije Krista. Nakon razaranja Salone koja je bila najvažnije središte na istočnoj obali Jadrana, Trogir je postao gradsko središte čija će uloga postati sve značajnija.

Jedno od najposebnijih mjesta koje svakako treba vidjeti je Kula Kamerlengo koja se nalazi na jugozapadnom rubu grada Trogira, u uglu zidina. Tvrđava je građena u 15. stoljeću, a služila je za smještaj mletačke vojne posade. Danas je ovdje pozornica za brojne kazališne predstave i druga kulturna događanja na otvorenom.





Knežev dvor, danas Gradska vijećnica u kojoj je smještena gradska uprava, svakako je jedna od najljepših zgrada na prostranom gradskom trgu.

Na istom trgu nalazi se i jedna je od najljepših katedrala u Hrvatskoj, katedrala sv. Lovre. Poznata je po Radovanovom portalu. Katedrala ima zvonik visok 47 metara, a unutrašnjost katedrale predstavlja mješavinu gotičkog, renesansnog i baroknog stila.



Kao i u Splitu, najljepša šetnica je uz more i tu su smješteni brojni kafići i restorani od kud puca pogled na more, otok Čiovo te prekrasne jahte koje su privezane uz obalu.

Nakon što smo malo sanjarili kako su naše i kako plovimo morskim prostranstvima, odlučili smo krenuti dalje... Solin, točnije arheološko nalazište na predjelu Salone u Solinu.


SOLIN

Salona je bila najveće i najvažnije rimsko urbano središte na istočnoj obali Jadrana. U vrijeme svog najvećeg uspona, za vrijeme cara Dioklecijana procjenjuje se da je u gradu živjelo oko 60 000 stanovnika.




U kršćansko vrijeme postala je važno središte nove vjere te sjedište biskupa, a unutar nje su izgrađene brojne bazilike. Uz trgovinu, u gradu se odvijala proizvodnja stakla i staklenih predmeta, izrada oružja, odjeće, obrada dragog kamenja i izrada nakita.



Grad je uništen nakon avarsko-slavenskih napada i nikad više nije obnovljen.

Danas je ovo jedan od najvažnijih europskih arheoloških lokaliteta.


I eto, mic po mic, naše smo putovanje priveli kraju. Nadam se da ćete i vi posjetiti ova jedinstvena mjesta i uživati u njihovim ljepotama! 😊






Izvori:

„Dalmacija“, Antun Travirka, FORUM -ZADAR 2005.

26 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page