top of page
  • Writer's pictureotoktok1234

Ljepote Hrvatske - Šetnja s bakljama i špilja Vrelo

Updated: May 20, 2022

piše Sina


Pozdrav svim čitateljima! U ovom izdanju predstavljamo vam čari Gorskog kotara - špilju Vrelo i zanimljivu manifestaciju – šetnju s bakljama. Manifestacija “Šetnja s bakljama” održala se 30.12.2021. godine, a kretalo se kod Fužina, točnije obale jezera Bajer, a cilj je bio špilja Vrelo.


Kad smo došli na početnu točku s koje krećemo, kupili smo baklje. Dok se čekalo na polazak, posjetitelji su se mogli ugrijati čajem ili nekim drugim napitkom u obližnjem beach baru uz jezero Bajer. Okupljene su zabavljali harmonikaši uz svoju svirku i pjesmu. Zatim smo zapalili baklje i krenuli u pustolovinu. Još je bio dan, hodali smo uz jezero Bajer, noseći svoje baklje. Uz put smo naišli na kućicu u kojoj smo se okrijepili toplim čajem, a za odrasle je tu, naravno, kuhano vino. Spustio se mrak. Krenuli smo dalje i ubrzo smo se uspeli na cestu. Hodali smo uz ogradicu uz rub ceste. Baklje su nam davale svjetlost jer inače ne bismo ništa vidjeli. Nakon kratkog hoda uz cestu, evo nas ispred naše špilje – špilje Vrelo! Prije ulaska u špilju morali smo ugasiti baklje, no ne brinite – špilja je osvijetljena. Na žalost, u špilju ne smiju ići psi. A sada, istražimo špilju Vrelo!


Špilja Vrelo udaljena je tri kilometra od Fužina. Prema procjeni, nastala je prije oko 3 i pol do 4 milijuna godina. Ljudima je poznata od 50.-ih godina 20. stoljeća. Zapravo je otkrivena pri kopanju kamenja za izgradnju brane i ceste oko jezera Bajer koje se nalazi u Fužinama. Za turiste je otvorena od 1998. godine, kada je uređena staza i mostići te postavljena rasvjeta. Ova špilja je posebna po tome što je, jedina u Europi, ravna i bez stepenica pa je mogu posjetiti i osobe s invaliditetom.


Iako je špilja dugačka samo 300 metara i nije prevelika, u njoj se nalaze potok, jezero i ponor. Zvuk žuborenja vode je jako smirujuć, a izgled slapa i jezera je zaista fascinirajuć! Budući da je temperatura u špilji oko 8 Celzijevih stupnjeva, sigurno špilja nije dobila naziv po vrućini.


Pa po čemu je špilja Vrelo dobila ime?

Špilja Vrelo dobila je ime po izvoru vode i potoku koji se u njoj nalaze. Inače pojam “vrelo” znači mjesto gdje voda izbija na površinu, a takva se mjesta nalaze na spojevima propusnih i nepropusnih stijena. Ova špilja je, naravno, bogata špiljskim ukrasima koji se zovu stalaktiti, stalagmiti i stalagnati, jednim imenom sige. Znam, malo je komplicirano, ali ponovite nekoliko puta i ući će vam u glavu. Ili možete pitati profesoricu Pršu iz geografije, ona će vam sigurno dati metodu kako da zapamtite 😉


Ali kako nastaju ove sige? Za početak, stalaktiti vise sa stropa špilje, a stalagmiti se uzdižu s poda špilje. Moguće je da stalagmit ima svoj pripadajući stalaktit koji visi iznad njega. Tamo gdje postoji par, moguće je da nastane stalagnat, odnosno stupac. To se događa ako se stalaktit i njegov pripadajući stalagmit neprekidno produžuju te se spoje. Sige nastaju tako da kiša prolazi s površine zemlje u podzemlje. Pritom kiša otapa vapnenac (vrsta stijene) i tako dobiva kalcijev karbonat (kemijski spoj). Ta voda, obogaćena kalcijevim karbonatom sporo kapa, a budući da se kalcijev karbonat ne može otopiti u vodi, on se pretvara u mineral kalcit od kojeg nastaju sige.


Klikom na > na fotografiji pregledajte sve fotografije.



Na kraju špilje nalazi se prostor koji je zatrpan kamenjem. Na tom mjestu je došlo do urušavanja, ali razlog tomu nije u potpunosti poznat. Jedna je mogućnost da je to zbog nekog potresa, a druga da je zbog velike količine vode. Na tom kamenju nalazi se veliki totem koji je tamo postavljen u sklopu snimanja filma “Winnetou” u špilji Vrelo prije pet godina. Dakle, špilja Vrelo je stekla i filmsku slavu! 😊


Ova špilja je zaista prekrasna, fascinantna, posebna, zanimljiva i čudesna! Kad smo ušli u špilju svi smo bili oduševljeni i uopće nismo očekivali takvu ljepotu. Nije niti čudno da ovu špilju još nazivaju “Postojna u malom”. Svakako ju posjetite i zaboravite na hladnoću te uživajte u čarima podzemne Hrvatske!


Kad smo izašli iz špilje, opet smo upalili baklje i krenuli natrag. Prekrasan je osjećaj hodati po mraku uz mirno jezero i biti okružen svjetlima vatrice. Zaista nezaboravno iskustvo i osjećaj. Preporučam da svakako posjetite ovu manifestaciju iduće godine jer će vam se sigurno svidjeti i ostati u sjećanju!


Za veseljake, idući dan, 31.12. se održava doček nove godine u podne! Pa tko je voljan posjetiti, iskusit će kako je to dočekati novu godinu usred bijela dana! 😊


Moram priznati da je ovo kratko putovanje bila prava škola za život! 😊



Izvori:


42 views1 comment

Recent Posts

See All
bottom of page