top of page
  • Writer's pictureotoktok1234

Sedam žena koje su mijenjale svijet

Updated: May 20, 2022

piše Sina


U ovom članku vam predstavljamo 7 žena koje su mijenjale svijet! Zašto su bile (ili jesu) značajne, kako su pobjeđivale predrasude, kako su se borile za ženska prava, što su izjavile...

Upoznajte ih bolje i krenite u pustolovinu otkrivanja njihovih inspirativnih i zadivljujućih priča!


8. ožujka svake godine obilježava se Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena).


Kako kroz povijest, tako i danas, žene su suočene s nejednakošću u pravima i mogućnostima i ovo je dan koji je posvećen borbi žena za njihova ljudska i politička prava te dan kada se posebno skreće pažnja na važnost žena u društvu te odaje počast svim ženama.

Davne 1857.g. radnice tekstila u New Yorku su pokrenule štrajk, tražeći bolje uvjete rada: bolje plaće, kraće radno vrijeme i pravo glasa. Taj događaj je doveo do postupnog priznavanja prava žena diljem svijeta te je od 1910. godine, kada je održana Međunarodna ženska konferencija u Kopenhagenu, dogovoreno da se 8. ožujak obilježava kao Dan žena.

Prisjetimo se nekih poznatih žena koje su svojom hrabrošću i odlučnošću mijenjale položaj žena kroz povijest.


Amelia Earhart (1897. – 1937.) - prva žena koja je samostalno preletjela Atlantski ocean (1932.g.)

Iako je planirala postati medicinska sestra, zbog velike ljubavi prema letenju, postala je pilot. S avionima se prvi put susrela kada je imala 10 godina, a tada nije bila prevuše impresionirana njima. Ljubav prema letenju otkrila je tek deset godina kasnije kada je pokušala letjeti iznad Los Angelesa. Bila je to vrlo opasna avantura za to vrijeme, ali Amelia je smatrala da se žene moraju okušati u svemu onom u čemu su se okušali muškarci te da njihov eventualni neuspjeh mora biti poticaj drugima da se u tom okušaju.

Amelia je svoju hrabrost platila životom te je u pokušaju leta oko svijeta njezin avion nestao u Tihom oceanu.

Možeš ostvariti sve što odlučiš napraviti. Put koji prevaljuješ prava je nagrada.


Evita Perón (1919. – 1952.) - argentinska političarka

Kao djevojčica, Evita Perón je živjela u velikoj bijedi i sa samo petnaest godina došla u Buenos Aires u želji da ostvari svoj san i postane glumica. Glumom se bavila sve dok nije upoznala svog supruga, utjecajnog političara Juana Peróna koji je 1946. izabran za predsjednika Argentine.

Svoj politički utjecaj koristila je za pomoć siromašnima te snažnu borbu za ženska prava. Njezina predanost i utjecaj pridonijeli su da žene dobiju pravo glasa.

Svojom osobnošću i popularnošću postala je ikona još za vrijeme svog života, a o njoj je napravljen i kazališni mjuzikl Evita iz 1978., prema kojem je snimljen i istoimeni film 1996.g. gdje je Evitu Perón glumila poznata pjevačica Madonna.

Moraš željeti! Imaš pravo zahtijevati! Moraš žudjeti!

Imam samo jednu vrijednost. Svoje srce. Ono što gori u mojoj duši jest ljubav prema mom narodu.


Katarina Velika (1729. – 1796.) – ruska carica

Katarina Velika rođena je kao njemačka princeza Sophie Auguste Friederike von Anhalt-Zerbst. Majka ju je majka cijeli njezin život pripremala za dobar brak te se sa 16 godina udala za nećaka i nasljednika ruske kraljice Elizabete i uzela novo ime Ekatarina (Katarina).

Kada je njezin muž ubijen u uroti proglašena je caricom.

Katarina Velika je unaprijedila kulturni život Rusije te pokrenula brojne prosvjetiteljske reforme. Zahvaljujući otvaranju besplatnih škola omogućila je ravnopravno školovanje i djevojčicama U Rusiji.

Što više čovjek zna, to više oprašta.

A što je prosvjetiteljstvo?

Prosvjetiteljstvo je kulturni i intelektualni pokret koji je nastao u 18. stoljeću. Glavni ciljevi su bili opće obrazovanje, jednakost ljudi i, općenito, napredak čovječanstva. Neki znameniti i vrlo poznati vladari koji su širili prosvjetiteljstvo su Fridrik II., Marija Terezija i njezin sin, Josip II.

Ako još ne znate, više ćete naučiti u 7. razredu!


Marie Curie (1867. – 1934.) – znanstvenica

Ljubav prema znanosti naslijedila je od oca, profesora fizike, koji joj je već u djetinjstvu pokazivao pokuse. Živjela je u Varšavi (glavnom gradu Poljske) gdje je ženama bilo zabranjeno studirati pa je pohađala tajnu školu koju su zvali Leteće sveučilište.

Fiziku i matematiku je diplomirala na Sorboni, u Parizu. Dobitnica je dvije Nobelove nagrade za kemiju i fiziku. Također, ona je prva žena u povijesti koja je osvojila Nobelovu nagradu!

Zajedno sa svojim suprugom Pierrom Curiem otkriva radioaktivnost. Danas se zračenje primjenjuje u liječenju brojnih bolesti.

U životu se ne treba ničega bojati. Treba samo shvatiti.


Maria Montessori (1870. – 1952.) – talijanska liječnica i pedagoginja

Maria Montessori je prva žena koja je završila medicinu (1896.) na Sveučilištu u Rimu i u to vrijeme je bila jedina žena na medicinskom fakultetu. Studirala je unatoč snažnom protivljenju svog oca.

Isprva je radila s djecom s poteškoćama u razvoju te je razvila novi način odgojnog rada koji se danas prihvaća i primjenjuje u cijelome svijetu. Nastavna metoda podrazumijeva slobodu djece da budu ono što jesu te da uče zabavljajući se i uz poticanje samostalnosti.

Danas i u Hrvatskoj postoje škole koje rade po metodama Marie Montessori.

Odrastao čovjek mora biti skroman i učiti od malenih kako biti velikim.


Marija Jurić Zagorka (1873. – 1957.) - hrvatska novinarka i književnica

Najčitanija je naša književnica, a svoju popularnost duguje romanima u kojima se isprepliću povijest i ljubavne priče, a autorica je i prvoga hrvatskog krimića.

Borila se protiv društvene diskriminacije te za jednakost prava žena i muškaraca, a za vrijeme svog života doživljavala je niz poniženja samo zato što je bila žena.

Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi hrvatski časopis za žene.

Srcu se ne da zapovijedati.


Joanne Kathleen Rowling (1965 - ...) - engleska književnica

Svjetsku slavu stekla je serijom romana o dječaku Harry Potteru i čarobnjačkom svijetu.

Roman je počela pisati kao nezaposlena i samohrana majka, a danas svoju zaradu koristi za pomoć siromašnoj djeci i borbi protiv multiple skleroze od koje joj je umrla majka.

Za kraj iskoristit ćemo njezine riječi:

Uvijek traži čarolije, u svakom su od nas, važno je ne dopustiti da nam pobjegnu.


Nikada nemojte zaboraviti ove rečenice i uvijek ih imajte negdje u mislima kada želite ostvariti svoje ciljeve!


Sretan Dan žena svim profesoricama i djelatnicama OŠ OTOK!


Izvori i literatura:

Priče za laku noć za mlade buntovnice, Elena Favilli & Francesca Cavallo

Atlas izuzetnih ljudi, Miralda Colombo & Ilaria Faccioli

11 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page